This website works best with JavaScript enabled
Herb bip logo

Patron szkoły 

Moje marzenia

  Było ich wiele...
  Studia - w podzielonej na zabory Polsce dziewczęta nie mogły kształcić się na uczelniach wyższych. Po skończeniu pensji czy gimnazjów mogły zostać guwernantkami. Chciałam też uczyć, ale najpierw chciałam skończyć studia. Tylko kilka uniwersytetów w Europie przyjmowało wówczas dziewczęta.
  Wstęp do laboratorium - tam mogli pracować i przebywać tylko studenci i profesorowie! Mi się też udało! W Laboratorium Przemysłu i Rolnictwa były pracownie fizyczne i chemiczne. Tam uczyłam się analizy chemicznej przed wyjazdem do Paryża.
  Niepodległość Polski - ukształtowały mnie ideały romantyzmu i pozytywizmu. Nienawidziłam zaborców, przeżywałam represje, jakie spotkały moich przyjaciół walczących z caratem. Na spełnienie tego marzenia musiałam czekać wiele lat, do 1918 r.
  Znalezienie po studiach pracy w Polsce - bardzo pragnęłam wrócić do kraju i tu pracować jako nauczycielka, opiekować się ojcem i być z bliskimi. Cóż, tego marzenia nie udało się spełnić. Nie wszystkie się realizują, ale za to życie niesie inne rozwiązania.
  Laboratorium z prawdziwego zdarzenia - najlepiej chciałam je mieć w Paryżu, gdzie mogłabym wraz z mężem w odpowiednich warunkach pracować naukowo. Wyobraźcie sobie, że wcześniej pracowaliśmy w starej, przeszklonej, nieogrzewanej szopie.
  Budowa Instytutu Radowego w Warszawie - to było jedno z największych moich marzeń. Bardzo pragnęłam, aby był taki, jak ten, który stworzyłam w Paryżu. Szpital dla chorych i pracownie naukowe, w których prowadzi się badania. No i się udało! Z pomocą samych Polaków, władz kraju, przyjaciół z Ameryki i najbliższych. Otworzyłam Instytut w maju 1932 r. podczas swojej ostatniej wizyty w Warszawie. Tak więc pod koniec życia spełniło się moje marzenie...

 

Jesteśmy na facebooku 

Jak do nas trafić 

Nasz adres 

Szkoła Podstawowa nr 4
im. Marii Skłodowskiej - Curie
w Polkowicach

ul. Hubala 3
59-100 Polkowice
woj. dolnośląskie
Tel: 76 746 53 70
Fax: 76 746 53 71

sekretariat@sp4.polkowice.pl

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440