Mojej pamięci

Oto niektóre miejsca związanie ze mną w Warszawie:
    Muzeum przy ul. Freta 16 - tablica przed wejciem głosi: "W tym domu przyszłana świat dnia 7go listopada 1867r. Marja Skłodowska Curie. W 1898 roku odkryła pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad". Od 1967r. mieści się tu moje muzeum i siedziba Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
    Kościół Nawiedzenia NMP - tu zostałam ochrzczona.
    Skarpa nad Wisłą przy ul. Kościelnej - miejsce często odwiedzane przeze mnie, także w dzieciństwie.
    Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66 - tablica pamiątkowa głosi: "W tym gmachu w pracowni fizycznej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa kierowanej przez J.J. Boguskiego w latach 1890-1891 rozpoczęła pracę na polu naukowym Marja Curie-Skłodowska 1867-1934. Odkrycie polonu i radu 1898".
    Gmach Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 68 - (dawna Resursa Obywatelska) miejsce moich spotkań z profesorami Towarzystwa Chemicznego i Fizycznego.
    Skwer przy Kościele Wizytek - znajdowało się tu Żeńskie Gimnazjum, które ukończyłam ze złotym medalem.
    Hotel Bristol - w 1913r. w Sali Malinowej odbył się bankiet wydany na moją cześć przez Towarzystwo Naukowe Warszawskie.
    Hotel Europejski - przy Krakowskim Przedmieściu (obecnie nie istnieje) to moje miejsce spotkań z kobietami polskimi w 1913r.
    Róg ul. Marszałkowskiej i Królewskiej - znajdowała się tu pensja, do której uczęszczałam ja i moja siostra.
    Plac Saski - stał na nim obelisk wzniesiony przez cara polskim generałom. Chodziłam tamtędy do gimnazjum.
    Ratusz - to tu wręczono mi dyplom Honorowego Obywatela Warszawy.
    Pałac Mniszków - mieściła się tu Resursa Kupiecka, w której w 1913r. wydano przyjęcie na moją cześć.
    Uniwersytet Warszawski - gmach główny - w 1925r. uczestniczyłam w inauguracji roku akademickiego. Dnia 5 czerwca 1925r. wygłosiłam tam po polsku wykład o promieniotwórczości. Uczelnia nadała mi tytuł honorowego profesora Wydziału Filozoficznego.
    Pałac Staszica - 6 czerwca 1925r. wygłosiłam tam wykład o Instytucie Radowym w Paryżu. W 1997r. jedną z sal nazwano moim imieniem.
    Róg ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich - znajdował się tu Dworzec Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Stąd w 1891r. odjechałam na studia do Paryża.
    Politechnika Warszawska - 8 czerwca 1925r. spotkałam się tam z profesorami. Wydział Fizyki z roku 1926 uhonorował mnie tytułem doktora honoris causa. Wewnątrz gmachu głównego znajduje się mój pomnik.
    Instytut Onkologii (dawny Radowy) przy ul. Wawelskiej 15 - 7 czerwca 1925r. położyłam tam kamień węgielny pod jego budowę. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent RP Stanisław Wojciechowski, ambasador Francji oraz moje rodzeństwo. 7 lat później otworzyłam tam Instytut Radowy. Posadziłam tam również pamiątkowe drzewko, które rośnie do dziś. Przed budynkiem stoi mój pomnik.
    Stare Powązki, kw. 164, rząd III, brama II - tu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich. Tablica informuje: "Śp. Maria Skłodowska-Curie 7 XI 1867 - 4 VII 1934 wraz z mężem Piotrem Curie spoczywa w Panteonie w Paryżu od 20 IV 1995r".

Inne miejsca w Polsce:

Szczuki, Krasne - majątek Krasińskich, w którym w latach 1886-1889 pracowałam jako guwernantka u państwa Żorawskich. Tam też poznałam swoją pierwszą miłość, syna zarządcy, Kazimierza Żorakowskiego. Uczyłam tam też pisać i czytać wiejskie dzieci.
    Krępa Giełżyńska, Zawieprzyce, Piekoszów, Zwola, Skalbmierz, Rykoszyn, Radlin - miejsca, w których spędzałam wakacje.
    Kraków - po ukończeniu studiów chciałam wrócić do Polski i tu pracować. Próbowałam znaleźć pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zwiedzałam też Kraków, jadąc do Zakopanego.
    Kielce - w czasie rocznych wakacji zwiedzałam tam gimnazjum, w którym uczył mój dziadek, Józef Skłodowski.
    Lublin - w młodości odwiedzałam tam chorego kuzyna. Potem zwiedzałam katedrę, w księdze pamiątkowej figuruje mój wpis.
    Czarnolas, Zwoleń - zwiedzałam tu miejsca poświęcone Janowi Kochanowskiemu.
    Częstochowa - w muzeum na Jasnej Górze znajduje się mój różaniec, a w księdze pamiątkowej figuruje mój wpis.

Miejsca na świecie:

Paryż - tu pracowałam i mieszkałam po wyjeździe z Warszawy. Wybudowałam Instytut Radowy. W paryskim Panteonie spoczywają prochy moje i mojego męża.
    Sceaux - to rodzinne miasto mojego męża, Piotra Curie. Tu wzięliśmy ślub. Tu też mieszkałam przez kilka lat.
    Sevres - znajduje się tu wykonany przeze mnie wzorzec 1 grama radu. Uczyłam tu też w żeńskiej szkole.
    Bruksela - od 1911r. odbywały się tu spotkania fizyków zwane Konferencjami Solvayowskimi. Uczestniczyli w nich wybitmi naukowcy, w tym ja, jako jedyna kobieta.
    Genewa - miejsce posiedzeń Ligi Narodów, w których uczestniczyłam.
    Praga - pojechałam tam w 1925r. na zaproszenie prezydenta Czechosłowacji.
    Sztokholm - to miejsce, w którym wręczono mi Nagrodę Nobla.
    Nowy Jork, Pittsburgh - te miasta odwiedziłam podczas wizyt w Ameryce.
    Chicago - to miejsce spotkań moich z Polakami w 1921r. i 1929r.
    Waszyngton - tu w 1921r. spotkałam się z prezydentem Warrenem Hardingiem. Mieszkałam także w Białym Domu na zaproszenie prezydenta Herberta Hoovera podczas pobytu w USA w 1929r.
    Passy - miejscowość w Alpach francuskich, w której 4 lipca 1934r. pożegnałam się z życiem...