This website works best with JavaScript enabled
Herb bip logo

Dnia 04.12.2018r. gościli w naszej szkole ratownicy górniczy. Panowie: Rafał Kadłubicki oraz Robert Bukraba zostali zaproszeni na spotkanie z uczniami klas 3 gimnazjum w ramach realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego.

Spotkanie miało charakter ciekawych warsztatów, podczas których uczniowie poznali specyfikę pracy ratowników.   Ratownicy opowiedzieli uczniom o trudnych sytuacjach zagrożenia życia i udzielili instruktażu udzielania pierwszej pomocy w każdej z opisanej sytuacji. Młodzież przeszła także krótki kurs prawidłowego ratowania życia podczas praktycznych ćwiczeń z użyciem fantomów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego.

 

 

Ratownictwo podobnie jak wiele innych dziedzin wymaga wrodzonych zdolności. Panowie wymienili, że do najważniejszych umiejętności ratownika należą: odwaga, empatia, chęć niesienia pomocy, charyzma, opanowanie, zdecydowanie a także siła i dobra kondycja fizyczna Bardzo ważne w wykonywaniu tej pracy jest posiadanie szerokiej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych.

Zaproszeni goście to prawdziwi pasjonaci i ludzie z „powołaniem” . Uczniowie z pełnym zaciekawieniem słuchali o zadaniach zawodowych ratownika górniczego, zdobywanym doświadczeniu i radzeniu sobie w sytuacjach trudnych np. podczas wypadków, gdzie bywają też ofiary śmiertelne. Do minusów tej pracy ratownicy zaliczyli dyspozycyjność nieograniczoną czasowo, ponieważ wypadki są nieprzewidywalne i zdarza się, że po godzinach pracy muszą wypełniać swoje obowiązki.   Jako nieocenione plusy z wykonywanego zawodu Panowie wymienili radość z uratowania komuś życia i wdzięczność bliskich osób, którym uratowali życie .

Serdecznie dziękujemy Panom ratownikom za zaangażowanie, za czas poświęcony naszym uczniom, za bardzo interesujące zajęcia.

Jesteśmy na facebooku 

Jak do nas trafić 

Nasz adres 

Szkoła Podstawowa nr 4
im. Marii Skłodowskiej - Curie
w Polkowicach

ul. Hubala 3
59-100 Polkowice
woj. dolnośląskie
Tel: 76 746 53 70
Fax: 76 746 53 71

sekretariat@sp4.polkowice.pl

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef77 #020614063440